Půjčka pro ženy na MD - mateřské dovolené
Půjčky pro ženy na mateřské jsou rychlé a dostupné

Nový zákon stanovuje pravidla půjček na směnku

V minulosti byly směnky oblíbeným nástrojem pro zajištění úvěrů a půjček. Věřitelé půjčovali na směnku i žadatelům, kteří neuspěli u bank a nebankovních společností. Směnka představovala pro věřitele záruku, že vymůžou své peníze od dlužníka zpět. Od 1. prosince 2016 ale vešel v platnost zákon o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb., v němž je v paragrafu 112 vymezeno, kdy nelze směnku či šek použít.

Kdy nesmí věřitel zajistit úvěr směnkou nebo šekem?

Pro některé věřitele je to nejspíš špatná zpráva: podle zákona o spotřebitelském úvěru se směnka ani šek nesmějí použít k zajištění nebo splacení spotřebitelského úvěru. V zákoně však nalezneme výjimku, že směnkou či šekem lze na přechodnou dobu zajistit účelový spotřebitelský úvěr na bydlení. Věřitel vrátí spotřebiteli směnku v okamžiku, kdy získá zástavní právo k nemovitosti.

Jaké musí mít směnka náležitosti?

Směnka je platná tehdy, pokud má všechny zákonné náležitosti. Nesmí na ní chybět označení, že se jedná o směnku, příkaz k zaplacení konkrétní částky, jméno a adresa dlužníka, jméno věřitele, datum a místo splatnosti, datum a místo vystavení a podpis výstavce směnky. Jestliže poskytovatel nebo zprostředkovatel poruší zákon a zajistí spotřebitelský úvěr směnkou, spotřebitel má nárok na náhradu škody, která mu tím vznikne.

Další výjimky, kdy mohou poskytovatelé zajistit úvěr směnkou

Ne všechny půjčky jsou považovány za spotřebitelský úvěr a takové půjčky může věřitel zajistit směnkou. Spotřebitelským úvěrem není půjčka do 5 tisíc korun (malé nebankovní půjčky do výplaty), úvěry pro osoby samostatně výdělečně činné, hypoteční úvěry a úvěry nad 1,88 mil. korun. Jako dlužníci si však raději vybírejte půjčky bez zajištění směnkou, protože půjčky na směnku nejsou bez rizika. V případě, že byste do dne splatnosti neuhradili svůj závazek, hrozí vám exekuce majetku.Další témata:

Nový zákon stanovuje pravidla půjček na směnkuCo je nového v zákoně o půjčkách?Kdo má nárok na příspěvek na bydleníFér půjčka s nízkým úrokemSMS půjčka bez nahlížení do registru - základní infoPůjčka 10 000 Kč onlinePůjčky od nebankovních firem i pro problémové klientyPůjčka 3000 na účetKonsolidace půjček bez registruRyhlé půjčky od soukromých osobPůjčka CetelemPůjčka bez doložení příjmu ihnedPůjčky bez poplatku předemCreditOn půjčkaPůjčka bez doložení příjmuVýhody a nevýhody kreditní kartyPůjčky a úvěry - rady, doporučeníPůjčka bez doložení příjmu a registru

© 2015 Půjčka-pro-ženy-na-mateřské.cz - Všechna práva vyhrazena.

Tyto webové stránky jsou pouze informativního rázu. Jejich provozovatel není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů podle zák. č. 257/2016 Sb.